Ö Z  O R M A N - İ Ş  S E N D İ K A S I
 
ANA SAYFA
BAŞKANDAN
YÖNETİM KURULU
TARİHÇE
TEŞKİLATIMIZ
MEDYADA ÖZ ORMAN-İŞ
HABERLER
DUYURULAR
SİZDEN HABERLER
EĞİTİM
SOSYAL GÜVENLİK
OKUMA ODASI
ÖNEMLİ BAĞLANTILAR
İLETİŞİM

    ANA SAYFAYA DÖN /  HABERLER
AK PARTİ, HAK-İŞ BAŞKANLAR KURULUNU DİNLEDİ

AK PARTİ, HAK-İŞ BAŞKANLAR KURULUNU DİNLEDİ

AK Parti Halkla İlişkiler Başkanı Öznur Çalık’ı ağırlayan Hak-İş Başkanlar Kurulu, çalışma hayatının genel sorunları ile Hak-İş’e bağlı sendikaların kamu ve özel sektörde yaşadığı ‘emek sorunlarını’ kendisine ileterek, çözüm istedi.

Hak-İş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Başkanı, Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve yardımcılarını 16 Aralık 2014 günü Genel Merkezinde ağırladı. Yaklaşık 5 saat süren toplantıda, Hak-İş Yönetim Kurulu ve bağlı sendikaların temsilcileri, çalışma hayatında yaşanan sorunları, örnekleriyle birlikte anlatarak, bu sorunların çözümü konusunda İktidar Partisinden eylem beklediklerini ifade ettiler.

Toplantıda konuşan Öznur Çalık, Hak-İş'in her zaman 'emek' ve 'demokrasi'den yana tavır aldığını, geçmişte demokrasiye vurulan darbelere karşı çıktığını, emeğin hakkını alması için büyük mücadeleler verdiğini, ayrıca çok ciddi sosyal sorumluluk projelerini omuzladığını söyledi.

Öznur Çalık, 12 yıllık AK Parti iktidarı sürecinde çalışma hayatını ilgilendiren çok önemli yasalar çıkarıldığını anımsatarak, "İş yasası dâhil olmak üzere özellikle yapmış olduğumuz çalışmalarda, sendikalarla ilgili iş yerlerinde birden fazla sendikaya üye olma hakkından tutun, esnek çalışma zamanlarına, tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli olarak yapmış olduğumuz ayrıma kadar, işveren ile işçi sendikalarımız arasındaki diyaloglarımızın oluşturulmasından tutun, hem işçinin, hem işverenin haklarının savunulması için yapmış olduğumuz çalışmalara kadar, yapılanlar herkesin malumudur." şeklinde konuştu.

Çalık, çalışma hayatının sorunlarını, bizzat taraflarıyla görüşerek, yerinde tespit etmek istediklerini de belirterek, yürütülecek diyalogun kurumsallaştırılmasını ve devamlılığını sağlayacaklarını bildirdi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, toplantıdaki konuşmasında, sorunları ve önerileri sadece dinlemekle kalmayıp, yapılması gerekenlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Hak-İş ailesi olarak, bu tür ziyaretleri, görüşmeleri, konuşmaları, sorunların çözümü için önemli bir adım olarak görüyoruz." dedi.

Toplantıda konuşan Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan da, iktidar partisinin 'emeğin dertlerini' dinlemesini önemsediklerini belirterek, işçilerin sendika hakkını kullanması önündeki yasal ve fiilî engellerin kaldırılmasını istedi. Mevcut uygulamada, oda ve barolara üyeliğin zorunlu olmasına karşılık, sendikalara üyeliğin suç gibi görüldüğünü hatırlatan Settar Aslan, "Bu doğru bir uygulama değildir. Eğer oda ve barolara üyelik zorunlu ise, sendikalara üyelik de zorunlu olmalıdır. Ayrıca, neden odalar ve barolar 'tekel' durumundadır? Neden onların da alternatifi yok? Sendika üyeliği de zorunlu hale getirilmeli, ancak sendika seçme imkânı olmalıdır." diye konuştu.

Sendikal örgütlenmenin, 'kayıtdışı ekonominin de ilacı' olacağını anlatan Settar Aslan, örgütlenmeyi teşvik amacıyla, sendikalı işçi çalıştıran firmaların ürettiği ürünler için 'sosyal etiketleme' yapılması yanında, iş güvencesinin güçlü ve etkin hale getirilmesi ve daha fazla işçi istihdam eden ve sendikalı olan işyerlerine düşük vergi teşviki uygulanmasının da yararlı olacağını sözlerine ekledi.

Toplantıda, çalışma hayatındaki sorunların müzakeresi ve çözümü yolunda diyalogu sürekli kılmak amacıyla, ortak bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

,

Bu Haber 1437 kez Okundu
Eklenme Tarihi : 17.12.2014

Diğer Haber Başlıkları Tarih
 •  HSYK ÜYESİ ÖZKAYA’YA ZİYARET 17.12.2014
 •  SENDİKAL HAREKETE KADIN KATILIMI 15.12.2014
 •  ASLAN, MÜSTEŞAR AKÇA’YI ZİYARET ETTİ 12.12.2014
 •  İŞÇİ YEVMİYE TESPİTİ İLE İLGİLİ DUYURU 04.12.2014
 •  SUDANLI SENDİKACILAR ÖZ ORMAN-İŞ’TE 28.11.2014
 •  FİLİSTİN HEYETİ HAK-İŞ’TE 27.11.2014
 •  FASLI SENDİKACILAR ÖZ ORMAN-İŞ’İ ZİYARET ETTİ 21.11.2014
 •  USLU, TBMM KÜRSÜSÜNDE ‘KADRO’YU DİLE GETİRDİ 19.11.2014
 •  KÜLTÜR BAKANLIĞI TİS SONUÇLANDI 13.11.2014
 •  ASLAN: “PAKET DOYURUCU, HAYATA GEÇİRİLMESİNİN TAKİPÇİSİYİZ” 12.11.2014
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15 
 16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30 
 31   32   33   34   35   36   37