Ö Z  O R M A N - İ Ş  S E N D İ K A S I
 
ANA SAYFA
BAŞKANDAN
YÖNETİM KURULU
TARİHÇE
TEŞKİLATIMIZ
MEDYADA ÖZ ORMAN-İŞ
HABERLER
DUYURULAR
SİZDEN HABERLER
EĞİTİM
SOSYAL GÜVENLİK
OKUMA ODASI
ÖNEMLİ BAĞLANTILAR
İLETİŞİM

    ANA SAYFAYA DÖN /  HABERLER
ASLAN, BAKANLIK ve İŞVERENLERİ UYARDI

ASLAN, BAKANLIK ve İŞVERENLERİ UYARDI

Settar Aslan, Milli Gazete'ye verdiği söyleşide, TOBB'un Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısına gösterdiği direnci eleştirerek, TOBB ve tüm meslek odalarının rekabete açılmasını isdedi.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan, TBMM gündeminde bekletilen Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısının bir an önce yasalaştırılması konusunda Hükümet ve işverenleri uyararak, aksi durumda bir kaos yaşanacağını söyledi. Aslan, yasaya karşı büyük direnç gösteren TOBB’u da ikaz ederek, bu ve diğer meslek kuruluşlarının, sendikalar gibi rekabete açılmasını istedi. Aslan’ın Milli Gazete’de yayınlanan söyleşisi şöyle:

 

“Rio festivalini Bakanlığın önünde yaparız”

 

SADETTİN İNAN

ANKARA / Hükümetin, sermayenin engellemelerinden dolayı bir türlü yasalaştıramadığı Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı’na yönelik sendikaların tepkileri giderek artıyor. Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan, tasarının Meclis tatile girmeden yasalaşmamasını düşünmek dahi istemediklerini belirterek, “Çalışma Bakanı Çelik, ya tasarıyı yasalaştırmak ya da istatistikleri açıklamak zorunda. Yasayı çıkartmadan istatistikleri açıklarsa o zaman da Bakanlığın önü Rio Festivaline döner” tepkisinde bulundu. 

Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı’nda gözler Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in ILO dönüşüne çevrilmişken, işçi sendikalarında tedirgin bir bekleyiş hâkim. Bu tedirginlik öyle bir noktaya geldi ki deyim yerinde ise patlamaya ramak kaldı. Bugüne kadar sağduyulu bir şekilde süreci takip etmelerine rağmen tasarının yasalaşmaması sendikaların varlık nedeni olan toplu iş sözleşme hakkını ellerinden almaya başladı.

Sendikaların olduğu gibi TOBB’un da alternatifi olmalı

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan, sendikaların karşı karşıya kaldığı sıkıntılı süreci ve bugüne nasıl gelindiğini gazetemize değerlendirdi. ‘Sendikal yapıyı güçlendirir’ kaygısı ile tasarıya sürekli karşı çıktığı bilinen TOBB’a da ilginç bir tepkide bulunan Aslan, “Sendikalarda nasıl rekabet varsa, alternatif bir TOBB kurularak burası da rekabete açılmalıdır. Şimdi TOBB diyor ki; ‘Ben camiyim herkes gelsin bende namaz kılacak, başka şansı yok’ diyor. Eğer bu kurumların da alternatifi olursa ‘astığım astık kestiğim kestik’ deme şansları kalmaz” dedi. 

-2821 ve 2822 sayılı yasaların değiştirilmesi yaklaşık 12 yıldır gündemde. Ama nedense bu yasa değişikliği bir türlü yapılamadı. Neden?

Hak-İş olarak, 12 Eylül artığı yasaların değişmesi için yapılan bütün çalışmaların içinde olduk. Perdenin arkası ve önü var. Önünde herkes tamam yasa çıksın diyor ama arkasında çıkmasın deniyor. Hak-İş perdenin önünde ne söylüyorsa arkasında da onu söylüyor. Bu statükoyu devam ettirmek isteyenler var. Hükümette yasayı çıkartmayarak bunların ekmeğine yağ sürüyor.

-Perdenin arkasında farklı konuşanlar kimler?

Görünmeyen bir güç bu yasayı engelliyor. Bu görünmeyen güçle ilgili bizim sadece varsayımlarımız olabilir. Ama kimlerin engellediğini herhalde Sayın Bakan daha iyi biliyordur. Ama buradan şunu söyleyebilirim. Türkiye’de sendikalara karşı duran yapılar var. TOBB, MÜSİAD, ASKON, TUSKON. Bunların işyerlerinin hiçbirisinde sendika yok. Yasanın çıkmaması için kulis yapıyorlar. Burada da başarılı oldular. Bu gidişin onlara da faydasının olmayacağını anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak.

-Yasanın çıkmamasının temel nedenini neye bağlıyorsunuz?

İşverenler kamuoyunu bloke ediyorlar. ‘Üzerime gelme kaçarım’, ‘Vergi isteme söker giderim’ tehdidini sürekli gündeme getiriyorlar. Bütün dertleri sömürü, ucuz işçilik, kuralsız işçilik, kayıt dışılık. Çift bordro ile çalışıyorlar. Bir işçiye karşı bordroları var, bir de devlete karşı. ‘Sendika gelirse 2 bordromuz ne olacak?’ diye soran işverenler var. Yasanın çıkmamasının temel nedeni de bence bu. Çünkü sendikalaşmanın olduğu yerde kaçak işçilik olmaz. Çift bordro olmaz.  Sendika doğrudan denetim yapıyor. Aslında sendikalar devletin doğrudan vergi toplayan birimleridir. Ama maalesef bu bir türlü görünmüyor. 

Tasarının Meclis tatile girmeden yasalaşmaması durumunda çalışma hayatını ne bekliyor?

O tarafını düşünmek dahi istemiyorum. Şu anda 700’ün üzerinde talep bekliyor. 200 bine yakın işçi toplu iş sözleşmesi bekliyor. Meclis Ekim’de açılıyor. 3 Eylül’de kamu işyerlerine ait tespit başvurularının süresi başlıyor. Bu demektir ki kamu işçisi de dâhil 900 bin işçi toplu iş sözleşmesi bekleyecek demektir.  O zaman herkes ‘tespitleri verin’ demek için Çalışma Bakanlığı’nın önüne gidecektir. Çünkü bunun başka bir yolu kalmıyor. Onun için aklıselim davranıp biran önce yasanın Meclis’te komisyondan geçtiği şekli ile yasalaştırılması gerekiyor.

-Çalışma hayatının içine sürüklendiği krizin ancak tasarının yasalaşması ile aşılabileceğini söylüyorsunuz.

Bunun başka bir yolu yok. Çünkü Çalışma Bakanı ya tasarıyı yasalaştıracak ya da istatistikleri açıklayacak. Yasayı çıkartmayıp istatistikleri açıklarsa, 28 iş koluna göre bu istatistikleri açıklamak durumunda. Açıklandığı zamanda 102 sendikadan yaklaşık 10 tanesinin toplu iş sözleşme yapma ehliyeti bulunacak. Onun dışındakiler artık Çalışma Bakanlığı’nın önünde Rio Karnavalı’nı başlatır.

Tasarıya karşı çıkan işverenlere bir çağrınız var mı?

Eğer amaçları sömürü değilse işverenlerin sendikalardan korkmasının, ürkmesinin bir nedeni yok. Zaten sendikalı çalışmaya bir alışsalar, bugünden daha rahat edecekler. Türkiye’de artık 12 Eylül öncesi sorumsuz sendikacılık yok. Biz sendikalar olarak şunu biliyoruz ki; işyerinin iş güvencesi yoksa bizim orada çalışan üyelerimizin de iş güvencesi yok demektir. Yani sendikalar eskisi gibi ‘ver de nereden verirsen ver’ mantığında değiller.Bu Haber 32254 kez Okundu
Eklenme Tarihi : 15.6.2012

Diğer Haber Başlıkları Tarih
 •  TÜRKİYE, ÇÖLLEŞMEYLE MÜCADELEDE İNİSİYATİF ALDI 19.6.2012
 •  MERSİN TARIM EMEKÇİLERİ DAVUL-ZURNA İLE ÖZ ORMAN-İŞ’TE 16.6.2012
 •  HARAÇ MEZAT SENDİKA GENEL MERKEZİ 15.6.2012
 •  TİGEM’LER HIZ KAZANDI 13.6.2012
 •  YEVMİYE HESAPLAMADA SONA YAKLAŞILDI 25.5.2012
 •  SAĞLIK RAPORU SORUNU ÇÖZÜLDÜ 22.5.2012
 •  TİGEM EMEKÇİSİ ÖZ ORMAN-İŞ’TE KENETLENDİ 22.5.2012
 •  19 MAYIS KUTLU OLSUN 18.5.2012
 •  “KAYITDIŞILIĞIN ÇARESİ SENDİKALAŞMA” 16.5.2012
 •  CEYLANPINAR’DA OYUN BOZULDU 11.5.2012
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15 
 16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30 
 31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45 
 46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60 
 61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75