Ö Z  O R M A N - İ Ş  S E N D İ K A S I
 
ANA SAYFA
BAŞKANDAN
YÖNETİM KURULU
TARİHÇE
TEŞKİLATIMIZ
MEDYADA ÖZ ORMAN-İŞ
HABERLER
DUYURULAR
SİZDEN HABERLER
EĞİTİM
SOSYAL GÜVENLİK
OKUMA ODASI
ÖNEMLİ BAĞLANTILAR
İLETİŞİM

    ANA SAYFAYA DÖN /  HABERLER
USLU’DAN ‘SOSYAL DÜNYA’ DERSİ

USLU’DAN ‘SOSYAL DÜNYA’ DERSİ

Ankara’daki ETUC seminerine katılan İngiliz, İtalyan ve Türk işçileri kabul eden Hak-İş Genel Başkanı Uslu, işçi hak ve hürriyetleri ile AB’nin sosyal uygulamaları konusunda bir ‘Sosyal Dünya’ dersi verdi.

Ankara’daki ETUC seminerine katılan İngiliz, İtalyan ve Türk işçileri kabul eden Hak-İş Genel Başkanı Uslu, işçi hak ve hürriyetleri ile AB’nin sosyal uygulamaları konusunda bir ‘Sosyal Dünya’ dersi verdi.

 

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) tarafından desteklenen ve Hak-İş, Türk-İş ve DİSK tarafından birlikte yürütülen ‘Ortak Çalışma Kültürü Oluşturmak: İşçiler Birarada’ konulu seminere katılan İngiliz, İtalyan ve Türk işçiler Hak-İş Konfederasyonu’nu ziyaret etti. Ziyaret sırasında işçilere hitap eden Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Hak-İş’in demokrasiyi içselleştirmiş bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin AB üyelik süreci hızlandırılmasını ve bu çerçevede ihtilal dönemi yasalarının süratle değiştirilmesi gerektiğini belirten Uslu,  “Örgütlenme önündeki engelleri kaldıracak, iş güvencesini sağlayacak, çağdaş bir çalışma mevzuatına ihtiyacımız vardır. Biz endüstri ilişkilerini önemsiyoruz. Bunun için diyalogdan yanayız. Ama diyalogu ‘mutlak uzlaşma’ olarak algılamıyoruz. Bu noktada, dayatmaları da kabul etmiyoruz.” dedi.

 

Uslu, Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğunu, İstanbul’daki IMF ve Dünya Bankası toplantıları sırasında, bazı örgütlerin dışarıda eylem yapmayı seçtiğini, Hak-İş olarak kendilerinin de bilimsel bir sempozyum düzenlemeyi yeğlediklerini söyledi.

 

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin üyelik sürecindeki tavrını da eleştiren Salim Uslu, özetle şunları söyledi:

 

“Elli yıldır AB üyeliği için bekleyen tek ülkeyiz. AB kapısında 50 yıldır beklemenin getirdiği haklı bir tepkimiz var. AB, henüz Avrupa Ekonomik Topluluğu iken ve bugün tam üye olan bazı devletler yok iken, Türkiye ortaklık müzakerelerine başladı. Hal böyle iken, Türkiye’nin AB kapısında bekletilmesi ve ilave kriterler dayatılması, hatta farklı bir ortaklık yapısı dayatılması bizi rahatsız etmektedir. Bize göre AB, norm ve standartlar birliği içeren bir yapıdır. Bu yapının, ülkelere göre farklı normlar önermesi kabul edilemez.

 

Türkiye olarak, AB’ye üyelik konusunda bazı eksikliklerimiz olduğunun farkındayız. Fakat AB de henüz tamamlanmamış bir süreçtir. Başta göçmen sorunu, AB anayasası, Irak ve Afganistan işgalleri olmak üzere, birçok konuda AB’nin ortak politikası oluşturulamamıştır. Ayrıca ortak bir çalışma mevzuatı standardı, ortak iş yasası da geliştirilemedi. Sosyal alandaki standartlarını henüz geliştirememiş bir AB’nin, Türkiye’nin önüne engeller ve yeni kriterler koymasını kabul etmiyoruz.

 

AB’nin 4 temel ilkesinden biri, işgücünün serbest dolaşımıdır. Mal ve sermaye serbest dolaşırken, insanların dolaşımına engeller getirmek insancıl değildir. Göç konusu sadece AB’nin değil, Türkiye’nin de sorunu. Göç sorununu en iyi bilen ülke Türkiye’dir. Eski Sovyet coğrafyasından, İran ve diğer çevre ülkelerden ciddi bir göç baskısı altındayız. Ayrıca göç trafiği de bizim ülkemizden geçiyor.

 

Bu arada göç ile yasa dışı göçü ayırmak lazım. Bugünkü göçün bir kısmı yasadışı sayılamaz. Nitelikli işgücü akışkanlık göstermektedir. Kaldı ki, geçmişte Almanya’da çalışan İtalyan ve Yunanlar, ülkeleri AB üyesi olduktan sonra geri dönüş yaptılar. Demek ki, serbest dolaşım hakkının olması, yoğun bir göç anlamına gelmiyor. Ben, göç korkusunun yapay üretildiğini düşünüyorum.

 

Diğer taraftan, Türkiye sadece Asya ve Afrika ülkelerinden değil, AB ülkelerinden de göç alıyor. Güney sahillerimizde çok sayıda AB ülkesi vatandaşları yaşamaktadır. Türkiye’nin üyeliğiyle, hem Türkiye hem AB kazanacaktır.”

 

Konuşmasında küresel ekonomik krize de temas eden Salim Uslu, krizin sorumlusu açgözlü finans sistemi olmasına rağmen faturanın yoksul ülkelere çıkarıldığını belirterek, “IMF ve Dünya Bankası, yoksul ülkelerin borç sorununu çözmeden dünyadaki yoksulluk ve sosyal sorunlar çözülemez.” dedi.

 

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, dünya sendikal hareketinin, küreselleşme karşısında sosyal hakları geliştirecek bir küresel hareket başlatması gerektiğini de anlatarak, “Sendikasızlaştırma, düşük ücretli çalıştırma gibi tercihlerin önüne geçecek küresel sözleşmelere ihtiyaç bulunmaktadır. İşçi haklarına riayet etmeyen işletmelere karşı, sadece üretimden gelen gücümüzü değil, tüketici olarak da haklarımızı ve gücümüzü kullanmalıyız.” şeklinde konuştu.

 

ETUC seminerine, Öz Orman-İş üyesi işçilerden Cengiz Tınaz, Adnan Şengül, Erdoğan Çubuk, İsahan Kösali ve Hüseyin Aslan da katıldı.

Bu Haber 26459 kez Okundu
Eklenme Tarihi : 11.12.2009

Diğer Haber Başlıkları Tarih
 •  GÖREV ŞEHİDİMİZ 20.9.2010
 •  İLAVE TEDİYELER 7 EYLÜL ve 12 KASIM’DA 6.9.2010
 •  TOPLU SÖZLEŞME COŞKUSU 31.8.2010
 •  ASLAN: “TİS İLE MAĞDURİYETLERİ GİDERDİK” 30.8.2010
 •  ORMAN GENEL MÜDÜRÜ KAHVECİ: “İŞÇİMİZ, ALDIĞI HER KURUŞU HAK EDİYOR” 29.8.2010
 •  SALİM USLU: “ANANIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL” 29.8.2010
 •  DEVLET BAKANI YAZCI: “SİZİN İÇİN KOŞUYORUZ” 29.8.2010
 •  TÜHİS GENEL SEKRETERİ ÇİÇEK: “VEREBİLECEĞİMİZİN AZAMİSİNİ VERDİK” 29.8.2010
 •  BAŞBAKAN YARDIMCISI ÇİÇEK: “SÖZLEŞMENİZ BAYRAMINIZ OLSUN” 29.8.2010
 •  TİS HAYIRLI OLSUN 28.8.2010
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15 
 16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30 
 31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45 
 46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60 
 61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72