Ö Z  O R M A N - İ Ş  S E N D İ K A S I
 
ANA SAYFA
BAŞKANDAN
YÖNETİM KURULU
TARİHÇE
TEŞKİLATIMIZ
MEDYADA ÖZ ORMAN-İŞ
HABERLER
DUYURULAR
SİZDEN HABERLER
EĞİTİM
SOSYAL GÜVENLİK
OKUMA ODASI
ÖNEMLİ BAĞLANTILAR
İLETİŞİM

    ANA SAYFAYA DÖN /  HABERLER
HAK-İŞ GENEL KURULU MUHTEŞEMDİ

HAK-İŞ GENEL KURULU MUHTEŞEMDİ

Büyük bir coşkuyla gerçekleşen Genel Kurulda, Genel Başkanlığı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılıklarına ise; Settar Aslan, Mehmet Şahin, Feridun Tankut ve Mustafa Toruntay seçildi.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 12. Olağan Genel Kurulu ve 36. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri, büyük ve görkemli bir organizasyonla Ankara’da yapıldı. Genel Kurul ve 36. Kuruluş yıldönümü etkinliklerine; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Masum Türker, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, eski Genel Başkanımız ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu ve Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agâh Kafkas başta olmak üzere çok sayıda milletvekili, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, yabancı ülkelerden gelen heyetler ve HAK-İŞ teşkilatı katıldı. 

 

HAK-İŞ’in adına ve büyüklüğüne yakışır bir biçimde gerçekleştirilen genel kurul, Öz Orman-İş Genel Başkanı ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan’ın açılış konuşması ile başladı. Aslan, “12. Olağan Genel Kurulumuzu, son günlerde yaşadığımız terör olayları sonucu kaybettiğimiz askerlerimizin, polislerimizin ve sivil vatandaşlarımızın, şehitlerimizin acısını derin şekilde yaşayarak idrak etmenin üzüntüsü içerisindeyiz.” dedi. “HAK-İŞ olarak, Türkiye’nin huzurunu bozmaya yönelik saldırıları nefretle kınıyoruz” diyen Settar Aslan, saldırılarda hayatını kaybeden şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailelerine ve milletimize sabır ve başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

 

Aslan, şunları kaydetti:

    

“36 yıllık sendikal mücadelesinde, insan, emek, demokrasi eksenli düşüncesinden, kararlı, ilkeli, sorumlu, sendikacılık anlayışından asla sapmadan, tüm kesimleri ve ilkelerimizi sahiplenerek, işçi hareketinin ‘güçlü, farklı ve özgün’ sesi olmaya özen gösteren, yenilikçi anlayışın öncüsü olan, sorunların çözümünde ortak akla inanan Konfederasyonumuzun, ‘Medeniyetler Buluşmasından, Küresel Sendikacılığın İnşasına’  temasıyla gerçekleştirdiğimiz 12. Olağan Genel Kurulumuzun ülkemize, çalışma hayatımıza, teşkilatımıza hayırlar getirmesini diliyoruz.

 

Erdemli fedakâr, vefalı ve şerefli insanların, adanmış hayatların mücadelesiyle, bugün, Türkiye ve dünya sendikal hareketinde yükselen bir yıldız olarak parlayan HAK-İŞ, gelecekte de teşkilatından aldığı güven ve güç ile yol arayanların, umut arayanların, gelecek arayanların, ‘Çoban Yıldızı’ olmaya devam edecektir. Yolumuz açık, emeğimiz bereketli, mücadelemiz kutlu olsun.”

 

Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan, HAK-İŞ 12. Olağan Genel Kurulu’nun seçimli bir genel kurul olduğunu, salonda yeterli çoğunluk bulunduğunu belirterek, genel kurulu açtı. Aslan, Genel Kurulu sevk ve idare etmek üzere seçilecek divan için önerilen isimleri okudu. Divan başkanlığına Turgut Özal Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Sacit Adalı seçildi. Divanda ayrıca HAK-İŞ Genel Mali Sekreteri Şenel Oğuz, Öz Büro İş Sendikası Genel başkanı Muharrem Özkaya ile Hamiyet Boyacı ve Esma Hatun Taşpınar görev aldı.

  

Divanın yerini almasının ardından, gündem gereği saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

 

Divan Başkanı Sacit Adalı, HAK-İŞ Konfederasyonunun, bugüne kadar başta anayasa olmak üzere yürüttüğü çalışmalar hakkında övgü dolu sözler söyledi. Adalı, daha sonra açılış konuşmalarını yapmak üzere, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı kürsüye davet etti.

     

Mahmut Arslan, konuşmasına, hain saldırılar sonucu vatan savunmasında şehit düşen asker ve polislerimizi anarak başladı. Şehitlere Allahtan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Arslan’ın çağrısı üzerine, terör saldırıları Genel Kurula katılanlarca alkışlarla protesto edildi.

 

Arslan, HAK-İŞ Genel Kurulunun sendikal hareketin, dünyanın ve ülkemizin büyük bir fotoğrafının verileceği önemli ve anlamlı bir gün olduğunu ifade ederek, “Bugün; şeffaf, defosuz, eklem ağrıları yaşamamış, demokratik, soylu bir duruşun, 12. kavşağında, huzurlarınızdayız. Genel Kurulumuz ile Konfederasyonumuzun 36. Yaş Gününü birlikte kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutlu günde, 36 yıllık mücadelemize emeği geçen başta Merhum Genel Başkanımız Necati Çelik olmak üzere herkesi saygıyla anıyor, teşekkür ediyoruz.” dedi. Arslan, şöyle devam etti:

 

HAK-İŞ; sanayi çağının endüstri ilişkileri içerisinde “Türkiye’ye özgü” bir biçimde kurumsallaştı. 36 yıl içerisinde, emeğin gerçek biçimde örgütlenmesinin örneğini gösterdi. Endüstriyel ilişkilerde özgün modeller ortaya koydu. Yüzyılın yükselen değerlerinin gerisinde kalmadı. Aksine bu değerlere; yerelle, küreseli birleştiren “yeni yorumlar” getirdi.

 

Bugün ise bilgi çağının kavram ve kurumlarını içselleştirerek geleceğe bakmaktadır. Yani HAK-İŞ; sosyal ve toplumsal hareket, bilgi ve hizmet sendikacılığı ile yeni işçi bilincinin öncüsü olmaya, onu geliştirmeye çabaladı. Bir aidiyet evrimi oluşturdu. Bunu oluştururken, sayısal olarak da gelişti, büyüdü. Ülke gündeminde ve endüstriyel ilişkilerde “belirleyici olan” bir aktör haline geldi. 

 

HAK-İŞ olarak, sendikal hareketin erdemli bir inşaya ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bunu da sendikal Rönesans olarak niteliyoruz. Biz, bu erdemli sendikal inşayı; sendikal hareketin, baştan sona yenilenmesi, yeniden doğması olarak niteliyoruz. Sendikaların, kurumsal yapılarını değiştirip dönüştürdüğü, örgütlenme, toplu iş sözleşmesi ve grevin ötesinde,

vizyonunu, misyonunu ve genişleterek sorumluluk aldığı bir süreç olarak tanımlıyoruz.

 

HAK-İŞ olarak, erdemli sendikal inşa anlayışının gereğini, yerine getirmek için çalıştık.  Çalışmaya devam ediyoruz.

 

HAK-İŞ geleceğe yönelik öngörülerde bulunarak, ortak politikalar oluşturan, sendikal bürokrasiden çok sendika-üye ilişkisini kuvvetlendiren, sendika-sivil toplum ilişkisini yeniden güçlendiren bir kararlılığa sahiptir.

 

HAK-İŞ, önümüzdeki dönemde de sendikal rönesansın gereğini yerine getirecektir. Sendikal hareketin gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Ülkemizdeki bütün bireylerin, sosyo-ekonomik statüsünü ve refah düzeyini daha ileriye taşımak için çalışmalarına devam edecektir. Sendikalar yeni dönemde var olmak istiyorsa, bu dönüşümleri gerçekleştirmek zorundadır.”

 

Hak-İş’in ülke sorunlarına olduğu kadar uluslararası sorunlara karşı da büyük bir duyarlılık gösterdiğini anlatan Mahmut Arslan, Yeni Anayasa çalışmalarına Hak-İş’in tam destek verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

 

Anayasanın sosyal ve ekonomik haklar ve ödevlere ilişkin hükümleri düzenlenirken; sendikal hak ve özgürlükler yeni Anayasanın aksesuarı olmamalıdır.Sendikal hakların özüne dokunan yasaklamalardan kaçınılmalı, uluslararası normlara uygun sağlam güvenceler oluşturulmalıdır.

 

Yeni Anayasa ile Türkiye’nin ileriye doğru yürüyüşü hızlanarak devam etmelidir. Sivil toplum örgütlerinin de yeni ve sivil bir anayasa konusunda büyük bir gayretle çalışmalarını önemsiyoruz. Meclis’te, sivil toplum örgütlerinin, yeni anayasa konusunda görüş, öneri ve katkılarının alınacağı bir mekanizmanın kurulması önem taşımaktadır.

 

Meclis Başkanı tarafından yürütülen, bütün siyasi partiler tarafından da desteklenen, Anayasa hazırlık çalışmalarını son derece önemli buluyoruz. Bu çalışmalar, partisel hesaplarla kesintiye uğratılmamalı, dar çıkarların ve taassupların ötesinde, Türkiye’nin büyük iddialarına denk düşen, yeni sivil ve demokratik bir anayasa hayata geçirilmelidir.

 

 Hak-İş Genel Başkanı Arslan, sendikal mevzuatın Türkiye’nin endüstriyel ilişkilerini taşıyamadığına da işaret ederek, şunları söyledi:

 

2821 ve 2822 sayılı Sendikal Mevzuat çoktan miadını doldurmuştur. ILO ve Avrupa Sosyal Şartı başta olmak üzere, uluslararası norm ve standartları yakalamış, yeni sendikal mevzuat en büyük ihtiyacımızdır. Çalışma Bakanlığı, 2821 ve 2822 Sayılı Sendikal Mevzuatın değiştirilmesi çalışmalarına hız vermiş ve bir takvim oluşturmuştur. Yoğun tartışmalar sonucunda önemli bir aşmaya gelen bu girişimin,  geçmişte birçok kez yaşandığı gibi tekrar sekteye uğratılmamasını ve biran önce sonuca ulaşmasını talep ediyoruz.

 

Çalışma hayatının önemli gündem maddelerinden birini de kuşkusuz Kıdem Tazminatı konusu oluşturmaktadır. Kıdem tazminatı, konusundaki tavrımız açık ve nettir. Biz, kıdem tazminatı haklarımızın garanti edilmesinden yanayız. Kıdem tazminatının kaldırılması, yok edilmesi, düşürülmesi gibi bir yaklaşım içinde asla değiliz, olmamız da düşünülemez. HAK-İŞ olarak, kıdem tazminatını istisnasız her bir çalışan için güvence altına alacak, haksızlıkların, adaletsizliklerin olmadığı bir sistemin kurulmasından yanayız. Çünkü Türkiye’de milyonlarca insan kazanılmış kıdem tazminatı hakkını alabilmek için yargı mücadelesi vermek zorunda kalmaktadır.

 

Çalışma hayatının önemli bir sorunu da taşeronlaşma konusudur. Taşeron işçilik uygulaması, çalışma hayatının dengelerini bozmakta, ekonomik ve sosyal olarak büyük bir tahribat yapmaktadır. Örgütsüzlüğü, güvencesiz çalışmayı, kayıtdışını, kuralsızlığı, insan onuruna yaraşır düzgün iş tanımını yok saymaktadır. Başta yerel yönetimlerde olmak üzere, taşeronlaşmayı teşvik eden politikalar terk edilmelidir. Mevcut durum yeniden düzenlenmelidir. Taşeron işçilerinin hakları güvence altına alınmalıdır. Taşeron şirketlerde çalışanların sendikal örgütlenmesinin önündeki engeller kaldırılmalıdır.”

21-23 Ekim tarihleri arasında 3 gün boyunca devam eden Genel Kurulda ayrıca sırasıyla; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Masum Türker, yabancı delegelerin sözcüleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hak-İş eski Genel Başkanı, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve Kıbrıs Türk Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş birer konuşma yaptı.

Bu arada, Hak-İş tüzüğünde yapılan bir değişiklikle, ‘Onursal Genel Başkan’ statüsü oluşturuldu. Genel Kurul, Hak-İş Onursal Genel Başkanlığına, Salim Uslu’yu oybirliğiyle seçti.

Medeniyetler Buluşmasından, Küresel Sendikacılığın İnşasına’ temasıyla gerçekleştirilen Genel Kurulda, Antakya Medeniyetler Korosu nefis bir konser verirken, ayrıca Devlet Halk Dansları Topluluğu ile semazenlerin sunduğu müzik ve görsel ziyafet, katılımcıları hayran bıraktı.

Genel Kurulun üçüncü günü olan 23 Ekim Pazar günü, Konfederasyon zorunlu organları için seçimler yapıldı. Tek liste ile gidilen seçim sonucu, Hak-İş Genel Başkanlığına Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılıklarına ise; Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan (Mali İşler), Öz Gıda-İş Genel Başkanı Mehmet Şahin (Teşkilat), Çelik-İş Genel Başkanı Feridun Tankut (Uluslararası İlişkiler) ve Öz Orman-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay (Eğitim ve İletişim) seçildi. Tüzükte yapılan değişiklik çerçevesinde, Genel Sekreter, profesyonel yönetici olarak atanacak.Bu Haber 28891 kez Okundu
Eklenme Tarihi : 27.10.2011

Diğer Haber Başlıkları Tarih
 •  BAYRAM HAYIRLAR GETİRSİN 15.6.2018
 •  TOPLU GEÇİŞLER ARTARAK DEVAM EDİYOR 12.6.2018
 •  TARIM EMEKÇİLERİ ÖZ ORMAN-İŞ DEDİ 8.6.2018
 •  BÜYÜK FETİH KUTLU OLSUN 29.5.2018
 •  DÜNYA SENDİKALARINA FİLİSTİN İÇİN MEKTUP GÖNDERDİK 22.5.2018
 •  ASLAN, KON TV RAMAZAN PROGRAMINA KONUK OLDU 22.5.2018
 •  19 MAYIS BAYRAMI KUTLU OLSUN 19.5.2018
 •  ASLAN: "“DÜNYA KATİL İSRAİL’İ DURDURMALI”" 17.5.2018
 •  TARIM EMEKÇİLERİ ÖZ ORMAN İŞ'TE TOPLANIYOR.!! 11.5.2018
 •  MALİYE'DEN VİZE ÇIKTI EMEKÇİLERİMİZE HAYIRLI OLSUN!!! 4.5.2018
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15 
 16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30 
 31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45 
 46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60 
 61   62   63   64